Hörby Fotbollsförening logo
Hörby FF
Lekfullhet - Laganda - Långsiktighet
Herrar

Nya Hörby FF
2026-01-20 21:01

Äntligen igång...

Ett nytt kapitel som tränare lät inte vänta på sig. Förra säsongens seriematcher var precis slutspelade innan Scott Baxter Hörby FF Manager hörde sig för gällande mina tjänster. Scott var påläst gällande mina tidigare uppdrag och utbildningar i fotbollens värld. Viktigt för Hörby FF var att hitta en högutbildad tränare som kom utifrån. Spelare och sportråd hade hört fina ord om mig vilket såklart är glädjande att höra. Scott berättade lite kort om föreningen och senaste säsong samt att jag var högst upp på deras priolista vilket såklart påverkar. 2 veckor senare bokade vi in ett möte i klubbstugan där jag möttes av styrelsemedlemmar, ledare från juniorlaget och ledare från seniorlaget så det var en stark uppställning. Jag fick en ännu större inblick i Hörby FF som förening och visioner. Efter ett trevligt och bra möte så hade bådas sidor stärkt sina positioner. Redan några dagar senare ringde nuvarande sportchef och min assisterande i hoppom ett snabbt besked. Några dagar senare var vi överens. Avgörandet för mig var en otroligt fint och hjärtligt välkomnande, helheten från föreningen och såklart deras stora intresse. 

Efter en dryg månads träning med en del provspelare i ovisshet så är vi äntligen igång på riktigt med en tilltänkt trupp. Sen jag tog över så har en spelare lämnat för en roll som assisterande pga skadeproblem. Vi har värvat in 5 intressanta spelare som helt klart stärker truppen på ett bra sätt. Vi har startat upp nya Hörby FF som nu är inne i en förändringsprocess. Vi är inne i en tuffare period och spelarna får verkligen bekänna färg på alla sätt. Vi ska bli bättre tränade, tydliga roller och ett nytt spelsystem. Som ny tränare är det ett stort jobb med att få ihopa allt och det tar tid innan det börjar stämma. Jag har en bra känsla och engagemanget är stort i truppen. Vi jobbar mycket med vårt mindset som måste vara synkat. Vi har varit väldigt spretiga men redan efter en kortare period så ser jag positiva förändringar. 

Är truppen spikad, jag ser gärna att vi stärker konkurrensen framförallt offensivt med några enstaka spelare till. Vi är en härlig tränarstab som alla jobbar hårt för en ljus framtid. Känslan är att det blåser ljumna vindar kring Hörby FF och flera spelare förhör sig om provträningar. Läget vi är i nu så ska man aspirera på en startplats för att vara intressant. Några krokar ligger ute så tiden för utvisa. Jag och inte minst Fisnik har haft otaliga samtal med intressanta spelare som gjort att vi lyckats knyta till oss 5st riktigt bra nyförvärv till en trupp som underpresterade förra säsongen och var i ärlighetens namn på väg ur div 4 men slog div 2 laget Hanaskog i sista omgången och säkrade därmed kontraktet. Martin lagledare allt-i-allo har mycket bra koll på spelarna i områdets närhet. Scott har många bollar i luften och gör även ett stort jobb för föreningen. Aziz materialare är även alltid på plats och hjälper laget med både det ena och det andra. Fisnik med sin erfarenhet bla med spel högt upp i seriespelet kommer bidra med värdefulla verktyg som assisterande. Jag känner mig trygg och lyckligt lottat med en sån stark tränarstab. Efter varje tränings slut längtar man till nästa och inte minst till nästa träningsmatch som är lördagen den 31/1 borta mot Vellinge FF.

NU KÖR VI!

  // Coach


Nyhetsarkiv
Nya Hörby FF2026-01-20 21:01
Huvudpartner
Våra Guldpartners
Våra Silverpartners
Våra Bronspartners
Samarbeten
Övriga annonser