Dagens motstånd: Stehag
Ja vad ska man säga här? Detta var helt klart en mindre bra insats, vi kommer absolut inte upp i vår nivå alls. Vi möter ett lag som slår ifrån sig under 90 minuter och orkar knappt springa, där jag önskat att vi dödat denna match tidigt. Men så blev inte fallet, vi föll in i detta också vilket blev oerhört negativt för oss. Istället för att göra det vi vet att vi kan, så slarvar vi och tar inte jobbet. Hade vi sprungit 15-20% mer så hade motståndarna brytit ihop, tyvärr så gjorde vi inte detta.
Vi tar absolut lärdom av denna tillställning, att vi behöver springa springa och springa mycket mer. Hålla oss till det vi är trygga med, inte anpassa oss utan köra på i våra spår!
Nu väntar en mycket tuff uppgift på lördag, när Ystad väntar hemma. Då måste vi absolut göra annorlunda, vilket vi såklart ska göra!
Oavsett vad tjejer, så står vi enade och fortsätter vår process! Ibland blir det såhär och det tillhör processen, så länge vi har ett lärande i det vi gör.
Matchen slutar 1-1