Hörby Fotbollsförening logo
Hörby FF
Lekfullhet - Laganda - Långsiktighet

Bli ledare

Vi har i klubben i runda tal mellan 60-70 fantastiska ledare som ideellt jobbar med lagen och den dagliga driften av klubben. Rekryteringen av ledare sker främst från föräldraleden i kombination med spelare i äldre årsgrupper som vill prova på att vara tränare.

Känner du att du har något att bidra med och vill hjälpa till med något av lagen eller något annat, så hör av dig till kansli@horbyff.se och berätta lite om dig själv.
 
Vi har som policy att alla medlemmar betalar medlemsavgift i Hörby FF. Spelare som ledare. Läs mer om detta här.
 
Som ledare i Hörby FF förväntar vi oss följande:

• Är du ett föredöme för spelarna, följer Fair Play enligt Hörby FF!

• Är du lojal mot föreningen och de beslut som fattas av föreningen.

• Kommer du i tid och är förberedd till träning och match.

• Har du Hörby FF:s Spelarutbildningsplan som bas vid träningsupplägg.

• Arbetar du efter värderingarna som beskrivs i vår värdegrund.

• Verkar du för att ett bra samarbetsklimat råder mellan spelare och ledare från olika åldersgrupper. Vi tänker inte mitt och ditt lag utan ser föreningen som en helhet.


Exempelvis erhåller nya ledare till knatteskolan hjälp från tränare till de äldre lagen som spelar 3 till 5-mannafotboll och detta fårhållningsvis följer med när man börjar spela 7-respektive 9- och 11-mannafotboll. Forumen för dessa möten kommer tränarna överens om sinsemellan. Föreningen har en ambition att man utöver praktiska tips även diskuterar spelsätt, uppställningar osv. Ledarna får därigenom ta del av de äldre lagens erfarenheter och man tar lärdomar av varandra. Ungdomsgruppen i Hörby FF planerar och genomför dessa aktiviteter.

• Vill du skapa lagkänsla, är frikostig med beröm, uppmuntrar och motiverar spelare och fokuserar på det positiva.

• Är du engagerad både på och utanför fotbollsplanen. Aktiviteter utanför fotbollen är viktiga inslag som bör genomföras flera gånger varje år.

• Är du tydlig med vilka förväntningar du har på spelare och föräldrar. Läs mer om det här.

• Har du som målsättning att utbilda dig för att kunna ge våra spelare en bred och bra kunskap om fotbollens och lagidrottens grunder. I Spelarutvecklingsplanen finns Hörby FF:s krav/ambitioner om vilka utbildningar våra ledare skall gå.

• Bär du föreningens klubbkläder vid träningar, matcher eller i andra sammanhang när du representerar föreningen.

• Verkar du för att hålla en god kontakt med föräldrar.

• Ser till att dina spelare lämnar omklädningsrum och andra gemensamma utrymmen, såväl hemma som borta, i snyggt skick.

• Medverkar till att minst en från varje lag deltar vid tränar- och ledarträffar.

 
För automatisk registrering - registrera er här - Anmälan Ledare/klubbfunktionär ».
Obs! Detta gäller endast om man vill bli ledare.
 
Välkommen till Hörby FF!
 
Huvudpartner
Våra Guldpartners
Våra Silverpartners
Våra Bronspartners
Samarbeten
Övriga annonser